• Dodatek pielęgnacyjny
 • Rehabilitacja po wypadku
 • Renta alimentacyjna
 • Renta rodzinna
 • Renta socjalna
 • Renta uzupełniająca
 • Renta wyrównawcza
 • Renta z tytułu zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość
 • Renta z tytułu zwiększonych potrzeb
 • Renty
 • Świadczenie pielęgnacyjne
 • Zasiłek pielęgnacyjny
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Dziedziczenie z ZUS i OFE

  Skorzystaj z naszej wiedzy

  Rehabilitacja po wypadku

  Rehabilitacja po wypadku

  Renta /

  Baza wiedzy /

  Rehabilitacja po wypadku /

  Z czego opłacić rehabilitację po wypadku?

  Z czego opłacić rehabilitację po wypadku?

  pieniądze na rehabilitacje

  We wcześniejszym artykule pisaliśmy o tym, jak ważne jest szybkie podjęcie rehabilitacji po wypadku. Niestety niezwłoczna rehabilitacja po wypadku nie zawsze jest dla wszystkich dostępna lub wystarczająca. Często barierą są również pieniądze, gdyż w przypadku osób najbardziej poszkodowanych najczęściej konieczna jest odpłatna rehabilitacja po wypadku.

   

  Zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji po wypadku

   

  Jeżeli winę za wypadek ponosi podmiot, który ma wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), to koszty rehabilitacji i prywatnego leczenia zobowiązany jest pokryć jego ubezpieczyciel. Oczywiście zasadność poniesienia takich kosztów należy odpowiednio udokumentować. W szczególności należy wykazać, że pomimo podjętych starań, niemożliwe było skorzystanie z darmowej rehabilitacji w ramach NFZ.

   

  W praktyce wszystko jest zależne od danego zakładu ubezpieczeń. Część z nich respektuje przedkładane przez poszkodowanych rachunki i faktury, zwracając w całości poniesione koszty. Są niestety i tacy ubezpieczyciele, którzy kwestionują ich refundację. Wskazują przy tym, że osoba poszkodowana, która korzysta z prywatnego leczenia, świadomie zwiększa wielkość szkody.

   

  Rehabilitacja po wypadku a odmowa jej finansowania

   

  Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku, którego sprawcą był inny podmiot, warto abyś upomniał się o zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, a także dojazdów do placówek medycznych. Jeśli jednak ubezpieczyciel sprawcy odmówi Ci wypłaty tych świadczeń, konieczne może się okazać skierowanie sprawy do sądu. Jednak zanim to zrobisz, warto skonsultować się ze specjalistą, który ustali Twoje prawo do tego rodzaju odszkodowania.

   

  pieniądze na rehabilitacje

   

  Warto wiedzieć, że z uwagi na powstałe rozbieżności, Rzecznik Finansowy złożył wniosek do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały w tym zakresie. Celem jest wykluczenie sytuacji, w których zwrot poniesionych kosztów zależy od zakładu ubezpieczeniowego, na które się trafi, a nie jest regułą stosowaną przez wszystkie zakłady ubezpieczeń.

   

  Oczywiście nie w każdym wypadku mamy do czynienia z ubezpieczycielem, który udziela ochrony prawnej sprawcy i w ten sposób zapewnia zwrot kosztów rehabilitacji. Dlatego pozostaje jeszcze możliwość skorzystania z rehabilitacji dofinansowanej ze środków publicznych, o tym pisaliśmy w artykule „Darmowa rehabilitacja po wypadku?”.

   

  Jeśli po wypadku, którego nie byłeś sprawcą, potrzebujesz pomocy w uzyskaniu środków na rehabilitację – zgłoś się do nas. Za darmo przeanalizujemy Twoje prawo do odszkodowania.

   

  autor: Paweł Wójcik

  Zespół Weryfikacji Roszczeń i Obsługi Rent,

  Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych A. Łebek i Wspólnicy Sp. Komandytowa

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  pon – pt: 08:00 – 24:00

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  ^