Pełna wersja serwisu
Renta /
Baza wiedzy /
Renta rodzinna /
Renta rodzinna dla dziecka, które straciło w wypadku rodzi ...
Możliwość dochodzenia świadczeń odszkodowawczych na rzecz dziecka po śmierci jego rodzica jest uzależniona m.in. od rodzaju wypadku, w którym poszkodowany uczestniczył. Warto pamiętać, że renta rodzinna to tylko jedno z możliwych świadczeń, jakie mogą należeć się osieroconemu w wypadku dziecku.
Jeśli winę za śmierć rodzica ponosi inny podmiot posiadający polisę OC, wówczas to jego ubezpieczyciel zobowiązany jest do rekompensaty krzywdy doznanej przez dziecko w postaci zadośćuczynienia oraz wypłaty stosownego odszkodowania za znaczne pogorszenie jego sytuacji życiowej.
Ponadto jeśli na zmarłym ciążył ustawowy obowiązek alimentacyjny lub dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania osobie występującej z roszczeniem, dziecku przysługuje mu również renta alimentacyjna od właściwego zakładu ubezpieczeń. Pisaliśmy o tym w artykule „Renta alimentacyjna po śmierci osoby bliskiej”.
Natomiast jeśli zmarły posiadał dobrowolne ubezpieczenie na życie i wskazała dziecko, jako osobę uposażoną, będzie przysługiwało mu również odszkodowanie w wysokości określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia polisy.
Należy jednak podkreślić, iż świadczenia odszkodowawcze, zwłaszcza rentowe zawsze mają charakter akcesoryjny w stosunku do świadczeń przysługujących z instytucji publicznoprawnych. Oznacza to, że przy szacowaniu renty alimentacyjnej będzie brana w pierwszej kolejności pod uwagę wysokość świadczenia uzyskiwanego z ZUS.
Dlatego podstawowym świadczeniem rentowym przysługującym dziecku po wypadku jednego z rodziców jest renta rodzinna z ZUS. Przysługuje ona członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała przyznane prawo do renty lub emerytury albo pracowała i spełniała określone warunki przewidziane przepisami ustawy emerytalnej.
Do renty rodzinnej uprawnione są m.in. dzieci, które:
Wysokość renty rodzinnej po ojcu lub matce dla jednej osoby wynosi:
Należy jednak pamiętać, że renta rodzinna nie jest wypłacana dziecku z urzędu. ZUS nie sprawdza automatyczne, czy po śmierci ubezpieczonego jego dzieci mają prawo do tego typu świadczenia. Zatem konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Jednak niepełnoletnie dziecko nie może tego uczynić samodzielne, zrobić to powinien drugi z rodziców, a w razie jego braku – może to uczynić pełnomocnik dziecka.
Warto podkreślić, że w razie śmierci pracownika jego pracodawca zobowiązany jest poinformować najbliższych członków rodziny o warunkach uzyskania renty rodzinnej, przygotowania wniosku o rentę i przedłożenia go we właściwej placówce ZUS. A jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie – napisz lub zadzwoń do nas.
autor: Paweł Wójcik
Zespół Weryfikacji Roszczeń i Obsługi Rent,
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych A. Łebek i Wspólnicy Sp. Komandytowa
Skorzystaj z infolinii:
800-217-417
pon – pt: 08:00 – 24:00
KATEGORIE
NAPISZ DO NAS
CENTRALA Votum S.A.
ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław
© Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.