Pełna wersja serwisu
Wypadek, którego efektem są poważne urazy, wymusza całkowitą zmianę codziennych przyzwyczajeń zarówno u osoby poszkodowanej, jak i u jej najbliższych.
Bywają sytuacje, że powrót do życia sprzed wypadku nie jest w ogóle możliwy, zwłaszcza gdy powikłania powypadkowe niosą konsekwencje zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej.
Warto wiedzieć, że o ile zadośćuczynienie ma na celu rekompensatę wszelkich aspektów doznanej krzywdy, o tyle pozostałe elementy szkody powinny zostać zrefundowane w ramach pozostałych, możliwych do zgłoszenia roszczeń. Istnieje coś takiego, jak zasada pełnego odszkodowania. Zgodnie z nią naprawienie szkody powinno objąć straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Przykładem świadczenia przysługującego osobie, która w wypadku odniosła poważne obrażenia ciała, jest renta, a w zasadzie jej trzy rodzaje. W zależności od okoliczności, świadczenie rentowe będzie przysługiwać osobie, która:
Pierwszym ze wspomnianych rodzajów świadczeń okresowych jest renta wyrównawcza. Przyznawana jest w przypadku niezdolności do pracy i wykazania, że ta niezdolność wpłynęła na obniżenie wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia.
Zasada wyliczania takiej renty opiera się na przyjęciu hipotezy, że gdyby nie wypadek to poszkodowany dalej pracowałby na określonym stanowisku i nadal osiągałby dochody z zatrudnienia. Tak więc zarobki sprzed wypadku stanowią punkt odniesienia do wyliczenia renty wyrównawczej.
Drugim rodzajem renty jest renta z tytułu zwiększonych potrzeb. To świadczenie jest przyznawane na rzecz osoby, która po wypadku stale wymaga opieki w określonym wymiarze czasu lub ponosi cyklicznie koszty leczenia, rehabilitacji, zakupu lekarstw i dojazdów do placówek medycznych.
W powyższych sytuacjach zamiast refundacji pojedynczych kosztów na podstawie każdorazowo przedkładanych dokumentów, wypłacana jest renta, która ma na celu pokrycie bieżących potrzeb poszkodowanego. Wysokość renty tego rodzaju może ulegać zmianom – zwiększać się lub zmniejszać. Jej wysokość zależy zatem od aktualnych potrzeb i faktycznych dodatkowych kosztów ponoszonych przez poszkodowanego.
Trzecim rodzajem renty jest renta z tytułu zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość. Przysługuje ona poszkodowanemu w sytuacji, w której na skutek uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, zostaje pozbawiony szans na osiągnięcie sukcesu zawodowego. Zwykle związane jest to z utratą sprawności fizycznej lub pogorszeniem wyglądu, o ile te cechy były istotne dla rozwoju kariery.
Renta tego rodzaju obejmuje również przypadki, w których osoba poszkodowana zachowuje co prawda zdolność do pracy, niemniej jednak utraciła możliwość awansu i wykonywania określonego zawodu, który wiązał się z hipotetycznie większym wynagrodzeniem oraz możliwością awansu.
autor: Paweł Wójcik
Zespół Weryfikacji Roszczeń i Obsługi Rent,
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych A. Łebek i Wspólnicy Sp. Komandytowa
Skorzystaj z infolinii:
800-217-417
pon – pt: 08:00 – 24:00
KATEGORIE
NAPISZ DO NAS
CENTRALA Votum S.A.
ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław
© Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.