Pełna wersja serwisu
Waloryzacja zazwyczaj kojarzy się z rentami i emeryturami przyznawanymi przez ZUS. W tym kontekście oznacza podwyżkę, która polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji, który co roku ulega zmianie.
Natomiast waloryzacja jest sumą dwóch wskaźników: inflacji i minimum 20% wzrostu wynagrodzeń. W takim założeniu wskaźnik inflacji ma gwarantować, że świadczeniobiorcy realnie nie tracą, a wskaźnik wzrostu wynagrodzeń, że emeryci i renciści także korzystają na wzroście płac.
Nieco inaczej wygląda kwestia świadczeń rentowych, przyznawanych przez zakłady ubezpieczeń osobom poszkodowanym w wypadkach. Oczywiście również oni mają prawo do waloryzacji, gdyż, zwłaszcza przy świadczeniach przyznanych wiele lat temu, wysokość renty nie odpowiada obecnym realiom. Niemniej jednak w przypadku przy tego rodzaju rentach nie ma ustalonych ustawowo wskaźników, jak w przypadku świadczeń wypłacanych przez ZUS. Konieczne jest zatem skorzystanie z innych kryteriów.
W przypadku renty wyrównawczej podstawą do jej waloryzacji może być m.in. wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia, które co roku ulega podwyższeniu. Zatem, jeśli poszkodowany otrzymał rentę w oparciu o ten wskaźnik np. w 2010 r. to wówczas przysługiwała mu renta w wysokości 984,15 zł. Natomiast dzisiaj ta sama renta powinna wynosić już 1.355,69zł, a więc blisko 400 zł więcej.
W zakresie renty na zwiększone potrzeby najbardziej adekwatnym sposobem jej waloryzacji jest wykazanie, że wraz z wiekiem potrzeby poszkodowanego uległy dalszemu zwiększeniu. Ewentualnie, jeśli stan zdrowia się nie zmienił, można wskazać, że potrzeby w sensie ilościowym pozostają na niezmiennym poziomie, jednak koszt tych potrzeb uległ zwiększeniu, np. w zakresie stawki za jedną godzinę opieki lub wzrost kosztów zakupu lekarstw, bądź leczenia i rehabilitacji.
Przy okazji waloryzacji, czyli innymi słowy podwyższenia renty, należy wspomnieć również o terminie przedawnienia roszczeń o świadczenia okresowe, które wynosi 3 lata. Ma to o tyle istotne znaczenie, że poszkodowany, poza samą waloryzacją renty, ma prawo do wyrównania podwyższonego świadczenia do 3 lat wstecz. Podobnie, jeśli renta nie była wcześniej w ogóle przyznana, a były do tego podstawy, to wraz z uzyskaniem renty na przyszłość, poszkodowany ma prawo do wyrównania na powyższych zasadach.
Jeśli nie jesteś pewien, o jaki stopień waloryzacji renty się domagać i w jaki sposób to zrobić – chętnie pomożemy Ci w tym zakresie. Wystarczy, że zadzwonisz albo napiszesz.
autor: Paweł Wójcik
Zespół Weryfikacji Roszczeń i Obsługi Rent,
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych A. Łebek i Wspólnicy Sp. Komandytowa
Skorzystaj z infolinii:
800-217-417
pon – pt: 08:00 – 24:00
KATEGORIE
NAPISZ DO NAS
CENTRALA Votum S.A.
ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław
© Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.