• Dodatek pielęgnacyjny
 • Rehabilitacja po wypadku
 • Renta alimentacyjna
 • Renta rodzinna
 • Renta socjalna
 • Renta uzupełniająca
 • Renta wyrównawcza
 • Renta z tytułu zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość
 • Renta z tytułu zwiększonych potrzeb
 • Renty
 • Świadczenie pielęgnacyjne
 • Zasiłek pielęgnacyjny
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Dziedziczenie z ZUS i OFE

  Skorzystaj z naszej wiedzy

  Renty

  Waloryzacja renty

  Renta /

  Baza wiedzy /

  Renty /

  Waloryzacja renty – nie tylko z ZUS

  Waloryzacja renty – nie tylko z ZUS

  waloryzacja emerytury

  Waloryzacja zazwyczaj kojarzy się z rentami i emeryturami przyznawanymi przez ZUS. W tym kontekście oznacza podwyżkę, która polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji, który co roku ulega zmianie.

   

  Natomiast waloryzacja jest sumą dwóch wskaźników: inflacji i minimum 20% wzrostu wynagrodzeń. W takim założeniu wskaźnik inflacji ma gwarantować, że świadczeniobiorcy realnie nie tracą, a wskaźnik wzrostu wynagrodzeń, że emeryci i renciści także korzystają na wzroście płac.

   

  A co z rentami wypłacanymi przez ubezpieczycieli?

   

  Nieco inaczej wygląda kwestia świadczeń rentowych, przyznawanych przez zakłady ubezpieczeń osobom poszkodowanym w wypadkach. Oczywiście również oni mają prawo do waloryzacji, gdyż, zwłaszcza przy świadczeniach przyznanych wiele lat temu, wysokość renty nie odpowiada obecnym realiom. Niemniej jednak w przypadku przy tego rodzaju rentach nie ma ustalonych ustawowo wskaźników, jak w przypadku świadczeń wypłacanych przez ZUS. Konieczne jest zatem skorzystanie z innych kryteriów.

   

  W przypadku renty wyrównawczej podstawą do jej waloryzacji może być m.in. wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia, które co roku ulega podwyższeniu. Zatem, jeśli poszkodowany otrzymał rentę w oparciu o ten wskaźnik np. w 2010 r. to wówczas przysługiwała mu renta w wysokości 984,15 zł. Natomiast dzisiaj ta sama renta powinna wynosić już 1.355,69zł, a więc blisko 400 zł więcej.

   

  Sposób waloryzacji renty zależy od jej rodzaju

   

  W zakresie renty na zwiększone potrzeby najbardziej adekwatnym sposobem jej waloryzacji jest wykazanie, że wraz z wiekiem potrzeby poszkodowanego uległy dalszemu zwiększeniu. Ewentualnie, jeśli stan zdrowia się nie zmienił, można wskazać, że potrzeby w sensie ilościowym pozostają na niezmiennym poziomie, jednak koszt tych potrzeb uległ zwiększeniu, np. w zakresie stawki za jedną godzinę opieki lub wzrost kosztów zakupu lekarstw, bądź leczenia i rehabilitacji.

   

   

  waloryzacja renty

   

  Pamiętaj o wyrównaniu rent za 3 lata wstecz

   

  Przy okazji waloryzacji, czyli innymi słowy podwyższenia renty, należy wspomnieć również o terminie przedawnienia roszczeń o świadczenia okresowe, które wynosi 3 lata. Ma to o tyle istotne znaczenie, że poszkodowany, poza samą waloryzacją renty, ma prawo do wyrównania podwyższonego świadczenia do 3 lat wstecz. Podobnie, jeśli renta nie była wcześniej w ogóle przyznana, a były do tego podstawy, to wraz z uzyskaniem renty na przyszłość, poszkodowany ma prawo do wyrównania na powyższych zasadach.

   

  Jeśli nie jesteś pewien, o jaki stopień waloryzacji renty się domagać i w jaki sposób to zrobić – chętnie pomożemy Ci w tym zakresie. Wystarczy, że zadzwonisz albo napiszesz.

   

  autor: Paweł Wójcik

  Zespół Weryfikacji Roszczeń i Obsługi Rent,

  Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych A. Łebek i Wspólnicy Sp. Komandytowa

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  pon – pt: 08:00 – 24:00

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  ^